Cukrzyca a wypadanie włosów
Wypadanie włosów samo w sobie jest zupełnie normalnym zjawiskiem – każdy z nas zauważa pojedyncze włosy na swoim ubraniu oraz nieco więcej na szczotce lub grzebieniu. Zdarza się jednak, że włosy wypadają nam niemalże garściami, zatykając odpływ w wannie po ich umyciu. Wówczas mamy prawo się zaniepokoić.
Przyczyn wzmożonego wypadania włosów może być wiele – niedoczynność tarczycy, niestabilna gospodarka hormonalna, anemia, stres, czy nawet przemarznięcie skóry głowy jesienną i zimową porą, kiedy nie nosimy czapki. Czasem dochodzą do tego czynniki mechaniczne, np. zbyt energiczne wycieranie ręcznikiem, czy szarpanie podczas czesania. Mało kto jednak łączy ten symptom z cukrzycą. Wypadanie włosów może stanowić bowiem jeden z pierwszych jej objawów.
Oczywiście – może, lecz wcale nie musi. Ponieważ każdy organizm jest inny i reaguje inaczej, jeden diabetyk zaobserwuje na swojej szczotce kilka włosów więcej, u innego będzie to poważniejszy problem.
Co łączy cukrzycę z wypadaniem włosów?
Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie ten objaw, zapewne zastanawiamy się, co może mieć wspólnego wypadanie włosów i cukrzyca. Osłabienie mieszków włosowych może mieć związek zarówno z ogólną kondycją organizmu, jak również z faktem iż skóra diabetyka jest szczególnie delikatna oraz przesuszona. Które z symptomów cukrzycy mogą mieć związek z pogorszeniem stanu włosów?
- Pogorszenie cyrkulacji krwi.
- Osłabiony układ immunologiczny i zwiększona podatność na infekcje.
- Drastyczna utrata wagi przy cukrzycy typu 1.
- Przesuszona skóra – również głowy. Może pojawić się łupież.
Warto wspomnieć o tym, że związane z cukrzycą odwodnienie tkanek dotyczy także włosów, które stają się suche i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Często bowiem utrata większej ilości włosów na dobę ma związek nie z samym stanem mieszków włosowych oraz skóry głowy, lecz z uszkodzeniami na ich długości. Włosy diabetyka mogą być słabsze, przez co bardziej podatne na łamanie.
Wypadanie włosów w cukrzycy może mieć również związek z typem choroby – nie zawsze bowiem przyjmuje się insulinę. Jeżeli stosujemy terapię opartą na lekach zawierających np. metforminę, możemy również zaobserwować zwiększoną utratę włosów. Problem ten może dotyczyć także osób leczących insulinooporność, na którą także stosuje się leki bazujące na metforminie.
Jak sobie poradzić z wypadaniem włosów w cukrzycy?
Przerzedzające się włosy oraz pogorszona kondycja skóry głowy to problemy, które mogą zauważalnie wpłynąć nie tylko na nasze samopoczucie fizyczne, ale także na poczucie własnej wartości. Dla wielu z nas włosy są ważnym elementem wizerunku – chcemy, aby były gęste, lśniące i piękne. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zmniejszyć wypadanie włosów, a cukrzyca nie będzie w tym przypadku przeszkodą. Wszystko zawarte jest w trzech prostych krokach:
- Samoobserwacja i odpowiednie leczenie cukrzycy.
Podstawą jest stosowanie prawidłowej terapii, dostosowanej do naszego typu cukrzycy, a także bieżące obserwowanie stanu swojego zdrowia. Więcej informacji na temat właściwej samoobserwacji w cukrzycy oraz jej leczenia znajduje się na naszej stronie. Wystarczy wejść w zakładkę „cukrzyca”, a następnie wybrać typ choroby, aby móc przeczytać o nim znacznie więcej!
- Bogata w składniki odżywcze i odpowiednio zbilansowana dieta.
Odpowiednie odżywianie w cukrzycy to podstawa. Warto pamiętać o tym, aby nasz jadłospis był prawidłowo skonstruowany. Jeśli zależy nam na szczególnym wzmocnieniu włosów, pamiętajmy o produktach bogatych w biotynę (np. łosoś, kalafior, czy pomidory).
- Właściwa pielęgnacja.
Wśród codziennych rytuałów powinny się znaleźć zabiegi pielęgnacyjne włosów oraz skóry głowy. Stosujmy nawilżające wcierki oraz maseczki, a także wzmacniające szampony. Jeśli nasz problem jest zaawansowany, warto skorzystać z profesjonalnych linii produktów leczniczych dostępnych w aptekach.