Poznaj swój poziom cukru we krwi
Dopóki nie wykonamy badania, nie dowiemy się, czy nasz poziom cukru we krwi jest prawidłowy.
Pomiar stężenia glukozy u osób z cukrzycą typu 1, wykonujemy glukometrem kilka razy na dobę (7-10 razy), Librą (kilkanaście razy) a CGM kontroluje poziom glukozy 288 razy na dobę.
Jeżeli nie mamy cukrzycy, a zbadaliśmy poziom cukru glukometrem i jej stężenie stanowiło wartość pomiędzy 100-125 mg/dobę, oznacza to, że było nieprawidłowe. Wówczas, dla potwierdzenia rozpoznania, konieczne jest oznaczenie glukozy w teście OGTT we krwi żylnej. Jeśli wynik badania się potwierdzi – mówimy o nietolerancji glukozy na czczo.
U osoby zdrowej prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien wynosić 70-99 mg/dl, a 2 godziny po podaniu glukozy – do 140 mg/dl. Należy pamiętać, że badanie poziomu glukozy przy pomocy glukometru nie jest badaniem diagnostycznym, ponieważ błąd pomiaru może wynosić +/- 15%, czyli wynik = 100 mg/dl może oznaczać, że poziom glukozy we krwi żylnej oscyluje w przedziale 85-115 mg/dl.
Jak wykonać test OGTT
- W dniu poprzedzającym badanie nie należy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych.
- Na badanie musimy stawić się na czczo, co oznacza, że przez co najmniej 12 godzin nie powinniśmy niczego jeść (można pić wodę).
- Podczas testu nie wolno spacerować. Jeżeli poziom glukozy na czczo we krwi żylnej przekracza 125 mg/dl, nie należy podawać pacjentowi glukozy, natomiast trzeba oznaczyć poziomy glukozy po posiłkach, a także HbA1c oraz peptyd C w celu określenia rezerwy trzustkowej insuliny endogennej.
Jeżeli poziom glukozy jest nieprawidłowy (wysoki lub niski) koniecznie poprośmy o skierowanie na dodatkowe badanie diagnostyczne, ponieważ wcześniej wykryta nietolerancja glukozy czy cukrzyca może być leczona bez ryzyka doprowadzenia do ciężkich i nieodwracalnych powikłań.
Co wpływa na prawidłowy poziom glikemii?
Nieprawidłowy wynik nie musi jeszcze oznaczać choroby. Powinien jednak skłonić nas do przemyślenia dotychczasowych nawyków. Warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak wyglądała nasza dieta w ostatnim czasie, a także ile kilogramów nam przybyło.
Na poziom glukozy we krwi wpływają zarówno posiłki, jak i wysiłek fizyczny. Ważne jest, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa, które powinno się spożywać najlepiej w postaci surowej. Należy zwracać uwagę na indeks glikemiczny węglowodanów, którego wartość nie powinna przekraczać 55. Spożywamy zbilansowane posiłki, bogate w błonnik, owoce (2-3 porcje) oraz przetwory mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie unikamy słodkich napojów, a także produktów dosładzanych syropem glukozowo-fruktozowym. Jeżeli chodzi o częstotliwość jedzenia, warto zaplanować 3 posiłki główne oraz 2 przekąski.
W unormowaniu gospodarki cukrowo-insulinowej pomoże nam również aktywność fizyczna ( przeczytaj więcej: Cukrzyca a wysiłek fizyczny). Na początek doskonałą formą aktywności mogą być spacery – w szczególności zalecane osobom, u których poziom cukru we krwi nie jest uregulowany. Postępowanie behawioralne, czyli właściwe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna, poprawia wyrównanie metaboliczne. Osoby z cukrzycą powinny pamiętać o samokontroli oraz o wykonywaniu innych badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, takich jak badanie HbA1c, poziomu cholesterolu, hormonów tarczycy, badanie dna oka oraz RR krwi.