Spis treści
- Miód – właściwości zdrowotne i indeks glikemiczny
- Czy diabetyk może jeść miód?
- Jaki rodzaj miodu będzie najbardziej odpowiedni dla diabetyka?
Miód – właściwości zdrowotne i indeks glikemiczny
Czy miód to po prostu płynny cukier? Tak uważa wiele osób, dlatego panuje powszechne przekonanie o jego szkodliwości w przypadku, gdy chorujemy na cukrzycę. Diabetycy bowiem powinni wystrzegać się produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Ze względu na właściwości zdrowotne miodu, warto jednak rozważyć jego stosowanie, jednak z rozwagą.
Jaki miód wybrać przy cukrzycy? Warto pamiętać o tym, że choć wszystkie miody są bogate w cukier, istnieją rozmaite ich typy i odmiany, różniące się pomiędzy sobą składem. Wskazówką dla diabetyka jest wybranie spośród nich takiego produktu, który zawiera znacznie więcej fruktozy, niż glukozy. Choć i w tym przypadku nie należy przesadzać z ilością – taka odmiana miodu będzie dla nas bezpieczniejsza.
Spróbować miodu bez wątpienia warto, bowiem miód cechują liczne właściwości odżywcze. Produkt ten m.in.:
- wzmacnia układ odpornościowy,
- wspomaga procesy gojenia się ran,
- pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego,
- działa łagodząco i kojąco w przypadku chorób wrzodowych oraz innych schorzeń układu pokarmowego,
- wspomaga leczenie infekcji,
- zmniejsza ból przy zapaleniu gardła, aftach oraz chorobie przyzębia,
- posiada działanie antybiotyczne oraz antyseptyczne.
Czy diabetyk może jeść miód?
Jak już wspomnieliśmy – istnieją rozmaite odmiany miodu. Różnice w pochodzeniu, procesie produkcyjnym oraz składzie sprawiają, że mamy do wyboru cały wachlarz produktów, które cechuje prawdziwe spektrum smaków i zapachów. Jaki miód wybrać przy cukrzycy? Na to pytanie odpowiemy szerzej w kolejnym akapicie.
Czy diabetyk może sobie pozwolić na jedzenie miodu? Odpowiedź brzmi – zależy od rodzaju cukrzycy na jaki choruje oraz od stopnia wyrównania jego poziomów glikemii. Miód nie jest zalecany jeśli chorujemy na cukrzycę insulinozależną, a także w sytuacji, gdy nasza glikemia jest niestabilna. Na włączenie niewielkich ilości miodu mogą zdecydować się diabetycy z cukrzycą typu 2, jednak wyłącznie wtedy, gdy ich choroba jest wyrównana przez prawidłowo prowadzone leczenie.
O czym jeszcze warto pamiętać? Większość składu miodu stanowią węglowodany – w zależności od jego rodzaju, jest to nawet do 80%. Z tego powodu, jeżeli już decydujemy się na spożycie miodu, należy to robić wyłącznie od czasu do czasu, w niewielkich ilościach i najlepiej w pierwszej połowie dnia.
Dobrym pomysłem będzie np. dodanie kilku kropel miodu do owsianki, pełnoziarnistego tosta z chudym twarożkiem lub innego dania śniadaniowego (o propozycjach porannych posiłków napisaliśmy m.in. w artykule: Cukrzyca – co jeść na śniadanie?). Pół łyżeczki możemy od czasu do czasu dodać również do kakao na chudym mleku – warto jednak pamiętać o tym, aby nie było ono gorące, aby miód nie stracił swoich dobroczynnych właściwości.
Jaki rodzaj miodu będzie odpowiedni dla diabetyka?
Wybór rodzaju miodu jest kluczowy, ponieważ nie każdy będzie dla diabetyka odpowiedni. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu – aby miód był bezpieczny dla osoby z cukrzycą, powinien zawierać więcej fruktozy, niż glukozy. Takie warunki spełniają np. miody:
- lipowy,
- wrzosowy,
- akacjowy,
- gryczany.
Należy łączyć je z produktami zawierającymi roślinne tłuszcze oraz białko, ponieważ takie połączenie spowolni wchłanianie cukrów w naszym organizmie (poziom glikemii nie będzie tak szybko wzrastał – potocznie mówiąc „cukier nam tak nie skoczy”).
Warto pamiętać o tym, że miód posiada doskonałe właściwości antyseptyczne oraz regeneracyjne, zatem – nawet jeśli nie możemy (lub nie chcemy) decydować się na jego spożywanie, nadal możemy go wykorzystywać np. w charakterze kojących kompresów, okładów i maseczek na wyjątkowo delikatną skórę diabetyka. Przyniesie również ulgę przy leczeniu np. owrzodzeń towarzyszących zespołowi stopy cukrzycowej, czy też w infekcjach skórnych
Bibliografia:
Polish Diabetes Association. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2021, Vol. 10, No. 1