Co wywołuje kwasicę ketonową?
Kwasica wynika z niedoboru insuliny, a także wzrostu stężenia hormonów kontrregulacyjnych: katecholamin, glukagonu, kortyzolu i hormonu wzrostu. Czynnikami, które wywołują kwasicę ketonową są:
- infekcje organizmu,
- niewłaściwa insulinoterapia,
- błędy dietetyczne,
- stany powodujące gwałtowne zwiększenie zapotrzebowania na insulinę,
- awaria sprzętu do podawania insuliny.
Objawy kwasicy ketonowej
Ten niebezpieczny stan rozwija się bardzo szybko. Pierwsze objawy kwasicy ketonowej możemy zaobserwować już w ciągu kilku, a nawet kilkunastu godzin. Należą do nich:
- wzmożone pragnienie,
- szybko postępujące odwodnienie,
- wielomocz i częstomocz,
- senność,
- ból głowy,
- ból brzucha,
- nudności i wymioty,
- ucisk w klatce piersiowej,
- duszność,
- zaburzenia świadomości,
- śpiączka.
Dowiedziono, że co 3 dziecko z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 trafia do szpitala z kwasicą ketonową, a co najmniej 50% z nich było badane przez lekarza w ciągu ostatnich 48 godzin przed przyjęciem na oddział szpitalny.
Co zrobić, gdy zauważymy objawy kwasicy ketonowej?
Należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższym szpitalem, ponieważ gwałtownie narastające zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe (wysokie stężenie sodu, niskie potasu) świadczą o bardzo dużym odwodnieniu oraz kwasicy i mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Leczenie kwasicy ketonowej odbywa się w szpitalu. Celem terapii jest wyrównanie niedoborów płynów poprzez nawodnienie, obniżenie poziomu glukozy i usunięcie ciał ketonowych przez podanie dożylnie insuliny, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych oraz identyfikacja czynników, które ją wywołały, a także zapobieganie jej wystąpieniu w przyszłości.
Pacjent wymaga monitorowania parametrów życiowych i podania insuliny, jonów potasu, a także płynów dożylnie. Uwaga praktyczna: kontroluj poziomy glukozy zgodnie z zaleceniami. Jeśli wymiotujesz – koniecznie zbadaj mocz pod kątem obecności acetonu (można oznaczyć aceton także we krwi). Jeżeli wynik testu będzie dodatni – nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do szpitala. Jeśli korzystasz z pompy insulinowej, możesz podać korekcyjną dawkę insuliny za pomocą pena – być może w Twoim przypadku przyczyną kwasicy ketonowej jest awaria pompy. Zawsze należy wyjaśnić, dlaczego do tego doszło, aby móc uniknąć niebezpieczeństwa w przyszłości.