Poród z cukrzycą ciążową – co warto wiedzieć?
Choć dzień porodu jest dla wielu kobiet stresujący już sam w sobie – są sytuacje, kiedy nasze obawy z nim związane wzrastają jeszcze bardziej. Kiedy u kobiety zdiagnozowano cukrzycę ciążową, od razu wiadomo, że od tej pory przyszła mama będzie musiała na siebie uważać oraz dbać o swoje zdrowie z jeszcze większym zaangażowaniem.
Choć po diagnozie zostaje włączona odpowiednia terapia, przyszła mama z pewnością zastanawia się, jak będzie wyglądał poród z cukrzycą ciążową. Choroba nie stanowi wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, jednak lekarz może taką formę porodu zalecić, jeżeli badanie ultrasonograficzne wskazuje masę ciała dziecka powyżej 4 kg. Wówczas ginekolog stwierdza makrosomię i może zalecić rozwiązanie ciąży poprzez zabieg.
Najkorzystniejszą formą, zarówno dla matki, jak i dla dziecka, jest poród siłami natury. Warunkiem jest jednak prawidłowa masa dziecka.
W trakcie ciąży cukrzyca musi zostać wyrównana. Oznacza to, że wyniki przyszłej mamy powinny wyglądać następująco:
- glikemia na czczo na poziomie 70-90 mg/dl
- stężenie glukozy godzinę po posiłku < 140 mg/dl
- stężenie glukozy dwie godziny po posiłku < 120 mg/dl
- poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1C) < 6,5% w I trymestrze, a w kolejnych < 6,0 %
- brak ciał ketonowych
Przyszła mama powinna nie tylko kontrolować swoją cukrzycę, ale także ze zwiększoną troską i czujnością kontrolować stan zdrowia rozwijającego się w niej dziecka. Powinna regularnie poddawać się badaniom kontrolnym – regularnie odwiedzać położnika (co około dwa tygodnie), wykonywać USG i echo serca płodu, a także ocenę przepływów naczyniowych.
Poród z cukrzycą ciążową – możliwe powikłania
Jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać mamę i dziecko w trakcie porodu? Cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie, jeżeli nie została odpowiednio wyregulowana lub późno wykryta. Jednym z powikłań, które występuje najczęściej, jest makrosomia płodu. Gdy dziecko jest duże (powyżej 4,2 kg), mogą pojawić się komplikacje, np. dystocja barkowa.
Sam poród może okazać się o wiele bardziej bolesny i trudny, a nawet niebezpieczny również dla przyszłej mamy – w szczególności jeśli jest drobnej budowy ciała.
Jak się przygotować do porodu z cukrzycą ciążową?
Gdy wolnymi krokami zbliża się termin, należy spakować się do szpitala. To, co powinno znaleźć się w naszej torbie, określane jest w wymogach placówki, w której odbędzie się nasz poród. W cukrzycy ciążowej należy jednak dodatkowo zabrać ze sobą:
- glukometr i paski testowe,
- insulinę i urządzenie do podawania hormonu,
- inne przyjmowane leki,
- słodkie przekąski na wypadek hipoglikemii,
- dzienniczek samokontroli.
Po porodzie należy otoczyć noworodka opieką i wnikliwą obserwacją przez co najmniej 48 godzin, między innymi z powodu ryzyka hipoglikemii u dziecka. Dlatego w przypadku dzieci matek z cukrzycą ciążową, wypisanie ze szpitala może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 3 dni.
Po porodzie glikemia u większości kobiet ulega normalizacji, ale wszystkie pacjentki z przebytą cukrzycą ciążową powinny po okresie połogu wykonać kontrolnie doustny test tolerancji glukozy. Należy pamiętać, że przebycie cukrzycy ciążowej jest czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy w późniejszych latach życia.