Spis treści
- Pierwsze objawy cukrzycy
- Skutki nieleczonej cukrzycy
- Do czego prowadzi nieleczona cukrzyca – przewlekłe powikłania
- Profilaktyka
Pierwsze objawy cukrzycy
Oczywiście, wiele prawdy jest w słynnym powiedzeniu głoszącym, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jednak nie zawsze możemy uniknąć zachorowania na taką chorobę, jak cukrzyca. W większości przypadków, zauważenie u siebie objawów pozwala na zatrzymanie jej rozwoju – co jednak nie jest równoznaczne z wyzdrowieniem.
Wciąż możemy jednak zrobić dla siebie bardzo wiele, ponieważ skutki nieleczonej cukrzycy mogą okazać się dla nas zagrożeniem życia. Dlatego, jeżeli tylko zauważymy u siebie nieznane dotychczas dolegliwości – zdecydowanie warto zachować czujność.
Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim nasilenie pragnienia i łaknienia, przesuszona skóra, zmęczenie oraz obfite wydalanie moczu. Charakterystyczne są również częstsze infekcje oraz trudno gojące się rany. Symptomy te świadczą o wysokim stężeniu glukozy we krwi, którego nie należy bagatelizować.
Skutki nieleczonej cukrzycy
Wspomniane już wysokie stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia, to stan, który nie powinien utrzymywać się przez zbyt długi czas. Jeżeli nasza glikemia wykracza ponad normę nawet nieznacznie, jednak trwa to bardzo długo, możemy doprowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie.
Podobne skutki przynosi nieleczona cukrzyca – lub stosowanie źle dopasowanej terapii. Jeżeli nie wyrównamy naszej glikemii, możemy zacząć obserwować u siebie tzw. przewlekłe powikłania cukrzycy.
Do czego prowadzi nieleczona cukrzyca – przewlekłe powikłania
Przewlekłe powikłania to efekt uszkodzeń, do jakich doszło w naczyniach krwionośnych wskutek wysokiego poziomu glukozy we krwi. Możemy wśród nich wymienić grupę powikłań zwanych mikroangiopatiami, czyli spowodowanych patologicznymi zmianami w obrębie małych naczyń krwionośnych. Należą do nich:
- Nefropatia – obejmująca choroby nerek,
- Neuropatia – uszkodzenia w obrębie układu nerwowego,
- Retinopatia – uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka.
Spośród nich, pacjenci najczęściej obawiają się neuropatii, ponieważ powikłania te często prowadzą do rozwoju tzw. zespołu stopy cukrzycowej. W jaki sposób? Diabetyk cierpiący na neuropatię posiada upośledzoną zdolność czucia. Ponadto, jego organizm wykazuje utrudnione gojenie się ran. Jeśli zatem na podeszwie jego stopy pojawi się otarcie – może go nie zauważyć. Nie czując bólu ani dyskomfortu, pozwoli na rozwijanie się uszkodzenia skóry, co może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tkanki.
Istnieje jeszcze druga grupa przewlekłych powikłań cukrzycowych, dotyczących większych naczyń krwionośnych, czyli makroangiopatie. Zaliczamy do nich: choroby serca, zawały serca, wylewy, owrzodzenia na skórze, martwice.
Profilaktyka
Cukrzycy nie zawsze da się w porę zapobiec, jednak przewlekłym powikłaniom – jak najbardziej możemy. Aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości związanych z nieleczoną cukrzycą, należy oczywiście jak najszybciej ją zdiagnozować, a następnie przestrzegać zaleceń lekarza.
Kluczowym działaniem będzie wyregulowanie i ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi. W tym celu, oczywiście, stosujemy przepisane nam leki, a także regularnie monitorujemy naszą glikemię za pomocą glukometru. W tym miejscu polecamy jeden z naszych artykułów poradnikowych, w którym zawarliśmy wszystko co powinien wiedzieć świeżo zdiagnozowany diabetyk.
Ogromnie ważnym i potężnym, a przy tym niedocenianym narzędziem, jest dieta. Zmiana nawyków żywieniowych, spożywanie zdrowych produktów i wyeliminowanie tych, które nam nie służą, może brzmieć niemal jak rewolucja, jednak jej efekty będą dla nas zbawienne.