Jednoznaczne doniesienia naukowe
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Eastern Finland (UEF) wskazują na zależność pomiędzy jedzeniem jajek a cukrzycą. Eksperyment przeprowadzono na grupie liczącej niemal 2300 osób dorosłych w przedziale wiekowym 42-60 lat. Wśród finalnych wniosków znajdował się jeden: spożywanie czterech jaj tygodniowo zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 37% (w porównaniu do osób, które tygodniowo spożywały tylko 1 jajko).
Należy oczywiście pamiętać, że droga od wyników nawet najlepiej przeprowadzonych badań, do zmian w wytycznych postępowania z chorymi na cukrzycę jest długa. Musi uwzględniać wiele dodatkowych czynników wpływających na zdrowie chorego, np. dużej zawartości cholesterolu w takiej diecie.
Co jednak w przypadku osób, które już zachorowały na cukrzycę? Naukowcy i tu dostrzegają pozytywy, choć zalecają ostrożność. Badania potwierdzają bowiem, że spożycie większej ilości jaj przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2 sprzyja występowaniu chorób układu krążenia.
Jajka w diecie diabetyka
Jaja to nie tylko bogate źródło białka. Dostarczają również cennych składników odżywczych, m.in. luteiny. Nie zmienia to jednak faktu, że są także źródłem cholesterolu. Z tego powodu, zaleca się rozważne spożywanie jaj. Diabetyk oprócz stężenia glukozy powinien kontrolować również poziom cholesterolu we krwi. Z tego powodu, warto pamiętać o kilku zasadach. Jak bezpiecznie jeść jajka?
- Jeśli danego dnia decydujesz się na zjedzenie jajka, ogranicz inne pokarmy zawierające cholesterol (mięso, nabiał).
- Dbaj o to, aby w każdym posiłku królowały przede wszystkim warzywa.
- Jeżeli masz ochotę na jajecznicę lub omlet, przygotuj potrawę na niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego, np. oleju z awokado.
- Do kanapki z jajkiem wybierz ciemne, pełnoziarniste pieczywo i zrezygnuj z masła.
- Omlet będzie zdrowszy oraz bardziej sycący, jeśli dodasz do niego np. otręby.
Na zakończenie przypomnijmy jeszcze, że wszystko, co jest jedzone w nadmiarze, może zaszkodzić. Dlatego komponujmy nasz jadłospis rozważnie. Jeśli nie jesteś pewien, jak powinna wyglądać dieta diabetyka, zapraszamy do lektury naszych artykułów.
RYSZARD
14 grudnia 2021 at 17:34Świetna strona dużo przydatnej wiedzy.Pozdrawiam 🙂