3 min czytania

Objawy cukrzycy typu LADA

Symptomy towarzyszące chorobie bardzo przypominają te, które występują u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 – są jednak znacznie mniej nasilone. W przypadku cukrzycy typu LADA proces autoimmunologiczny niszczący komórki beta wysp trzustkowych zachodzi znacznie wolniej, co prowadzi to dłuższego rozwoju choroby, a także wpływa na mniejszą intensywność towarzyszących jej dolegliwości. 

Jak rozpoznać objawy cukrzycy typu LADA?

Ponieważ mechanizm działania choroby jest zasadniczo ten sam, co w przypadku cukrzycy typu 1, sugerując się wyłącznie jej symptomami, nie będziemy w stanie określić, czy mamy do czynienia akurat z cukrzycą typu LADA. Objawy, które możemy zaobserwować, występują także zarówno u osób chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Dolegliwości mają związek ze stopniowym zmniejszaniem się zdolności organizmu do wykorzystania glukozy, co sprawia, że wzrasta jej stężenie we krwi (hiperglikemia).

  • Silne pragnienie i suchość w ustach

Niezależnie od tego, ile płynów wypijemy – ciągle odczuwamy pragnienie oraz charakterystyczną dla cukrzycy suchość w ustach.

  • Częste i obfite wydalanie moczu

Poliuria, czyli wielomocz, może być kolejnym objawem cukrzycy typu LADA. Symptom ten ma związek zarówno ze spożywaniem większej ilości płynów, jak również z naturalnym mechanizmem obronnym związanym z hiperglikemią.

  • Suchość skóry i błon śluzowych

Odwodnienie tkanek ma również związek z mechanizmem obronnym, w ramach którego organizm próbuje rozcieńczyć, a następnie wydalić nadmiar glukozy wraz z moczem.

  • Częstsze infekcje

Słodkie środowisko sprzyja zakażeniom bakteryjnym  i grzybiczym – możemy zatem zaobserwować infekcje m.in. układu moczowego, czy narządów płciowych.

  • Zaburzenia widzenia

Nieprawidłowa glikemia może powodować przejściowe problemy z ostrością widzenia.

  • Przewlekłe zmęczenie

Deficyt insuliny uniemożliwia wykorzystanie glukozy przez komórki organizmu do wytworzenia energii – z tego powodu możemy odczuwać ciągłą senność.

  • Wzrost apetytu

Polifagia (uczucie wzmożonego apetytu) jest efektem działania kolejnego mechanizmu obronnego, który uruchamiany jest w odpowiedzi na dostarczanie niewystarczającej ilości glukozy do tkanek. Równocześnie chorzy mogą tracić na wadze, co wynika z utraty kalorii pod postacią glukozy z moczem.

  • Zapach acetonu w wydychanym powietrzu

Charakterystyczny zapach kojarzący się z alkoholem lub benzyną to objaw wskazujący na obecność ciał ketonowych.

Co robić, gdy występują u nas powyższe objawy?

Cukrzyca typu LADA może występować w formie utajonej nawet przez kilka lat. W momencie, gdy pojawią się niepokojące symptomy, należy wykonać podstawowe badanie krwi, które wskaże nam poziom glikemii, a także badanie moczu na obecność glukozy oraz ciał ketonowych. Jeżeli te badania nie pozwolą jednoznacznie postawić rozpoznania cukrzycy, w  dalszej kolejności warto wykonać tzw. krzywą cukrową. 

Aby potwierdzić lub wykluczyć, czy mamy do czynienia z cukrzycą typu LADA, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania krwi. Istotne jest oznaczenie poziomu przeciwciał: anty-GAD, anty-ICA, anty-IA-2A, a także anty-ZnT-8. Przydatnym badaniem jest ocena poziomu peptydu C na czczo, a także test polegający na podaniu pacjentowi glukagonu, który przyczynia się do wyrzutu peptydu C (powstającego wraz z insuliną w trzustce). 

 

Bibliografia:
Bobrek J. i wsp., Cukrzyca typu LADA: wybrane aspekty patofizjologiczne i kliniczne, Diabetologia Praktyczna 2005, tom  6, nr 3
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Kliniczna. 2021

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, czy nadchodzących wydarzeniach (m.in. darmowych spotkaniach ze specjalistami)?
Zapisz się do naszego newslettera, a niczego nie przeoczysz!

Zapisz się

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Masz pytania, chcesz, abyśmy specjalnie dla Ciebie stworzyli artykuł? napisz na adres: redakcja@szkoladiabetyka.pl