Jak wyleczyć cukrzycę typu LADA?
Analogicznie do innych typów cukrzycy, głównym celem terapii diabetyków chorujących na cukrzycę typu LADA jest wyrównanie glikemii, zrównoważenie gospodarki węglowodanowej i lipidowej, a także uzyskanie i utrzymanie optymalnej masy ciała oraz innych parametrów zdrowotnych. Wszystkie te cele można uzyskać, stosując odpowiednią terapię.
Na początkowym etapie choroby, zaleca się takie postępowanie, jak w przypadku cukrzycy typu 2. Wdrażana jest farmakoterapia, a oprócz tego aktywność fizyczna oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Jednak, w przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, u osób chorych na cukrzycę typu LADA leczenie z wykorzystaniem takiego modelu terapii dość szybko okazuje się niewystarczające. Z tego powodu, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca wdrożenie insulinoterapii już na początku.
Farmakoterapia i insulinoterapia w cukrzycy typu LADA
Leczenie oparte na wczesnym zastosowaniu insuliny może przyczynić się do ochrony komórek beta wysp trzustkowych, a nawet zahamowania procesu autoimmunologicznego. W praktyce jednak stosuje się różne modele terapii z uwagi na to, że cukrzyca typu LADA bywa czasem mylona np. z cukrzycą typu 2, w trakcie leczenia której pierwszym wyborem jest zawsze zastosowanie farmakoterapii. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku, gdy mamy do czynienia z chorobą u podłoża której leży proces autoimmunologiczny – prędzej czy później potrzebna będzie insulinoterapia.
Wyróżniamy kilka rodzajów terapii z zastosowaniem insuliny:
- Konwencjonalna
Leczenie cukrzycy typu LADA za pomocą tego modelu opiera się na podaniu dwóch iniekcji mieszanki insulinowej insuliny ludzkiej lub analogowej – przed posiłkami rano i wieczorem. Ograniczona ilość dawek ma swoje plusy i minusy – z jednej strony bowiem pacjent nie musi pamiętać o zastrzykach w ciągu dnia, zaś z drugiej taki sposób dozowania insuliny wymaga od niego przestrzegania stałych godzin spożywania posiłków.
- Intensywna
Popularny model insulinoterapii oparty na wielokrotnych iniekcjach stałych dawek insuliny szybkodziałającej przed posiłkami (3-6x dziennie) oraz insuliny bazalnej (1-2x dziennie).
- Intensywna funkcjonalna
Jest to najbardziej elastyczny rodzaj terapii, ponieważ w tym modelu insulinę szybkodziałającą podaje się w momentach, w których zdrowa trzustka wydzieliłaby ją naturalnie (w dawkach zmiennych, dopasowanych do posiłku i aktywności fizycznej). Insulinę bazalną podaje się 1-2x dziennie. Narzędziami, które pomagają skutecznie ją realizować, są pompa insulinowa oraz peny.
Monitorowanie glikemii w cukrzycy typu LADA
Niezależnie od zastosowanego modelu leczenia cukrzycy typu LADA, bardzo ważnym elementem jest codzienne, wielokrotne kontrolowanie poziomu glikemii. Jest to prosta czynność, do wykonania której potrzebujemy glukometru. Nowoczesną alternatywą jest system ciągłego monitorowania glikemii oparty na automatycznych pomiarach za pomocą czujnika, który umieszcza się pod skórą.
W trakcie prowadzenia leczenia bardzo ważne są także badania kontrolne oraz regularne wizyty w poradni diabetologicznej. Z tego powodu warto prowadzić dzienniczek glikemii, w którym będziemy zapisywać bieżące wyniki. Coraz więcej glukometrów jest zsynchronizowanych z dedykowaną aplikacją mobilną, co pozwala na automatyczne utworzenie takiego dzienniczka pomiarów, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych.
Bibliografia:
Otto-Buczkowska E., Marciniak-Brzezińska M., Cukrzyca typu LADA – to znaczy?, Medycyna Rodzinna, 1/2013, 23-26
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022