Cukrzycę ciążową można leczyć dietą
Wprowadzenie w życie zaleceń dietetycznych dla cukrzycy ciążowej jest pierwszym krokiem, jaki wykonujemy. W większości przypadków lekarze najpierw próbują wyleczyć chorobę za pomocą zmiany nawyków żywieniowych i stosowania odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety. Często ten pierwszy krok jest również ostatnim i nie ma konieczności wprowadzania leczenia farmakologicznego.
W cięższych przypadkach cukrzycy (m.in. wtedy, gdy choroba zostanie późno zdiagnozowana) zachodzi potrzeba wdrożenia bardziej radykalnych działań – zastosowania insulinoterapii.
Czy stosowanie insuliny jest bezpieczne w ciąży?
Jeżeli dieta połączona z odpowiednią aktywnością fizyczną nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i hiperglikemia nadal się utrzymuje – jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie bardziej zaawansowanej metody leczenia cukrzycy ciążowej. Insulinoterapia przynosi bardzo dobre efekty w krótkim czasie od rozpoczęcia jej stosowania. Przyszłe mamy mogą mieć jednak obawy o to, czy lek nie zaszkodzi dziecku.
W odpowiedzi na tak często pojawiające się pytania o to, czy insulinoterapia jest bezpieczna w ciąży, spieszymy z odpowiedzią. Stosowanie insuliny w żaden sposób nie zagraża dziecku, ponieważ lek przenika przez łożysko w bardzo niewielkim stopniu. O czym natomiast warto pamiętać, lecząc cukrzycę ciążową za pomocą insulinoterapii?
- Leczenie powinno być przeprowadzane zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza.
- W czasie insulinoterapii konieczne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru.
- Iniekcje insulinowe można wykonywać samodzielnie w domu.
- Pamiętajmy o tym, aby robić to w sposób bezpieczny – tak, jak zostało nam to zaprezentowane przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wybierając miejsce podania leku, pod uwagę bierzmy ramię lub udo.
Czym grozi nieleczona cukrzyca ciążowa?
Źle prowadzone leczenie lub brak odpowiedniej diagnozy może doprowadzić do powikłań choroby, które dotykają zarówno organizm matki, jak i dziecka. W odniesieniu do płodu może wystąpić m.in.:
- Makrosomia – zjawisko polegające na tym, że dziecko wykazuje nieproporcjonalnie większą masę ciała, niż wskazuje na to stopień rozwoju ciąży. Taka sytuacja może się skończyć przedwczesnym wywołaniem porodu, a także konieczne bywa przeprowadzenie cięcia cesarskiego.
- Hipoglikemia u nowonarodzonego dziecka.
- Uszkodzenia płodu podczas porodu.
- Problemy z oddychaniem.
- Dystocja barkowa.
- Podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości.
- Większe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
- Większe ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.
- Większa skłonność do insulinooporności.
- Skłonność do nadwagi i otyłości.
Głównym powikłaniem u matki może być bardzo niebezpieczny stan przedrzucawkowy.
W skrajnych przypadkach może się rozwinąć kwasica metaboliczna.
Czy można wyleczyć cukrzycę ciążową?
Na koniec pozostawiamy akcent optymistyczny. Wyleczenie cukrzycy ciążowej jest możliwe. Badania wykazują, że u około 90% kobiet, symptomy choroby ustępują po urodzeniu dziecka. Przy zastosowaniu stosownej dla nas metody leczenia, wdrożeniu właściwej diety, a także odpowiednim zadbaniu o siebie – choroba jest stanem przejściowym. Warto jednak pamiętać o tym, że samo pojawienie się jej w czasie ciąży umieszcza nas w grupie ryzyka, co zwiększa szanse na zachorowanie na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Należy zatem stale kontrolować swój stan zdrowia.
Bibliografia:
Cypryk K., Cukrzyca ciążowa, Gin. Perinat. Prakt. 2016; 1, 2: 41–44
Ożegowska-Wender E. i inni, Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, 215–229
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia Kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Diabetologia Kliniczna. 2022