Badanie glukozy w ciąży – przygotowanie
Według zaleceń lekarzy, na pierwsze badanie poziomu glikemii na czczo należy się zgłosić na początku ciąży. Możemy je wykonać równolegle np. z profilaktyczną morfologią – oba badania przeprowadza się na czczo, zatem ograniczymy ilość wizyt w laboratorium (co jest ważnym atutem w czasie pandemii COVID-19). O czym warto pamiętać dzień przed badaniem glukozy w ciąży? Jak się przygotować, aby wyniki odzwierciedlały stan rzeczywisty? Poniżej kilka prostych wskazówek.
- Jeśli nie czujemy się najlepiej (np. doskwiera nam przeziębienie), odwołajmy badanie.
- W dniu poprzedzającym badanie odżywiajmy się tak samo, jak zazwyczaj – nie wprowadzajmy drastycznych zmian, takich jak np. eliminacja węglowodanów.
- Starajmy się również nie wykonywać żadnych ćwiczeń. Zafundujmy sobie spokojny dzień.
- Do laboratorium zgłaszamy się na czczo, a zatem pamiętamy o tym, aby nic nie jeść przez co najmniej 8 godzin przed badaniem.
- Jeśli odczuwamy głód, możemy się czegoś napić – niech to jednak nie będą słodzone napoje, czy soki, lecz czysta woda.
- Wychodząc na badanie, nie bierzmy ze sobą gumy do żucia, czy cukierków – unikniemy ryzyka, że po drodze automatycznie po nie sięgniemy.
- Na badanie warto wybrać się z osoba towarzyszącą, gdyż wiele kobiet może odczuwać mdłości, ogólne osłabienie.
- Po dotarciu na badanie, usiądźmy na kilka minut w poczekalni. Nie wpadajmy do gabinetu w biegu – to również ma wpływ na poziom cukru.
Dlaczego badanie glukozy w ciąży jest takie ważne?
Weryfikacja stężenia cukru we krwi jest bardzo ważna – w szczególności, jeśli chodzi o przyszłe mamy. Jeśli wynik będzie w granicach normy dla ciężarnych (poniżej 92 mg/dl, u osób niebędących w ciąży norma to <100 mg/dl), nie ma czym się martwić. Jeśli jednak norma zostanie przekroczona – otrzymamy skierowanie na dodatkowe badanie, które potwierdzi lub wykluczy cukrzycę ciążową – krzywą obciążenia glukozą (OGTT).
Przygotowanie do OGTT odbywa się w dokładnie taki sam sposób jak ten, który przedstawiliśmy powyżej – na czczo, po minimum 8 godzinach przerwy w jedzeniu, bez przeziębienia. Sam test jest jednak nieco bardziej złożony. Polega na trzech pomiarach:
- Na czczo (norma <92 mg/dl), po czym należy wypić roztwór 75 g glukozy
- Po 60 minutach od spożycia glukozy (norma <180 mg/dl)
- Po 120 minutach od spożycia glukozy (norma <153 mg/dl)
Test OGTT jest bardzo ważnym badaniem glukozy w ciąży. Jego wynik pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy rozwinęła się u nas cukrzyca ciążowa i – w razie czego – szybko zareagować wdrażając odpowiednie leczenie. Przeczytaj także: Cukrzyca ciążowa – leczenie.
Jeżeli test OGTT na początku ciąży wyjdzie prawidłowo lub nie było potrzeby go wykonywać (bo cukier na czczo w pierwszym badaniu wyniósł<92 mg/dl), należy wykonać OGTT między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeżeli na początku ciąży rozpozna się już cukrzycę ciążową, testu po 24. tygodniu nie należy wykonywać.
Rozpoznanie cukrzycy ciążowej jest wskazaniem do objęcia opieką przez diabetologa.